slider
dividerمقالاتdividerگروه بندی ذغال صنعتی الکتریکی از نظر نوع جنس (۱)
گروه بندی ذغال صنعتی الکتریکی از نظر نوع جنس (۱)

بلوک های ذغال صنعتی به طور معمول به هفت گروه تقسیم می شوند که قصد داریم در این مقاله به بررسی گروه های گرافیتی (Graphite Carbon Brushes) چهار گروه اصلی بپردازیم.

۱- کربن های سخت (Hard Carbon Bruhses) که در کموتاتور های (Commutators) دارای عایق میکای فرو رفته (قسمت عایق بین تیغه های کموتاتور) استفاده می شود.

۲- کربن گرافیت (Carbon Graphite) که در بسیاری از لوازم خانگی ، ماشین آلات صنعتی و ابزار آلات برقی همانند دریل و فرز و .... استفاده می شود.

۳- کربن گرافیت های ترکیب شده با رزین (Resin Carbon Graphite) که در ژنراتور های کوچک ، موتور های سه فاز و ... استفاده می شود.

۴- کربن الکترو گرافیت ها (Electrographite carbon brushes) که در موتور هایی با جریان مستقیم ، موتور های محرک قطار ، لوکوموتیو های برقی (مترو) و ... مورد استفاده قرار می گیرند.

گروه بندی ذغال صنعتی الکتریکی از نظر نوع جنس :
بلوک های ذغال صنعتی (Carbon Brushes blocks) به طور معمول به هفت گروه تقسیم می شوند که قصد داریم در این مقاله به بررسی گروه های گرافیتی (Graphite Carbon Brushes) بپردازیم و در مقاله ای دیگر به بررسی ذغال های ترکیب شده با فلز (Metal Carbon Graphite) خواهیم پرداخت.
منظور از ذغال صنعتی گرافیتی گروه هایی از ذغال است که از ترکیب گرافیت ، کربن و الکتروگرافیت است که میزان ترکیب از هر کدام ، تراکم و همچنین فرایند آن باعث ایجاد خصوصیات متفاوت برای کربن براش ها می شود که آن ها را در دسته های گوناگون قرار می دهند.
 
۱- کربن های سخت (Hard Carbon Bruhses):
این گروه از انواع کربن آمورف (Amorphous) مانند کک ریتورت (Retort coke) و کربن سیاه ساخته می شوند که دارای ساختاری محکم ، سختی زیاد ، سایش عالی و قدرت تمیز کنندگی خوبی هستند.
از این گروه در کموتاتور های (Commutators) دارای عایق میکا (قسمت عایق بین تیغه های کموتاتور) استفاده می شود و همچنین برای کارهای مکانیکی هم استفاده می شود.
 
۲- کربن گرافیت (Carbon Graphite):
کربن گرافیت ها دارای مدل های متعددی هستند که به طور معمول برای سیستم هایی با سرعت بالای چرخشی و سایشی استفاده می شوند ، این گروه می تواند تداخلات امواج رادیویی پدید آمده از میدان مغناطیسی دستگاه را به کمترین مقدار برسانند و از این لحاظ بسیار قابل اهمیت هستند.
از ذغال های صنعتی این دسته در بسیاری از لوازم خانگی ، ماشین آلات صنعتی و ابزار آلات برقی همانند دریل و فرز و .... استفاده می شود.
 
۳- کربن گرافیت های ترکیب شده با رزین (Resin bonded Graphite Carbons):
ذغال های صنعتی رزین دار یا در اصطلاح ذغال های صنعتی چرب دسته ای از کربن گرافیت هایی هستند که در زمان تولید و پخت مواد اولیه ، با رزین های طبیعی و گیاهی در مقیاس های مختلف ترکیب می شوند.
این دسته به دلیل مقاومت الکتریکی بالا ، ولتاژ گذرا زیاد ، مقدار قابل توجه نشت الکتریکی در آن ها از دیگر گروه ها متمایز می شوند و البته مقاومت منظم و بالای آنها تاثیر مثبتی در کاهش جا به جایی جریان های الکتریکی دارد.
به طور معمول کربن براش های رزین دار در ژنراتور های کوچک و متوسط تا 30 کیلووات ، برس های کمکی و تحریک ، ماشین آلات سنگین ، موتور های سه فاز و مبدل های فرکانسی استفاده می شود.
 
۴- کربن الکترو گرافیت ها (Electrographite carbon brushes):
برس های کربن الکترو گرافیت از مواد کربن فشرده و متخلخل ساخته می شوند که این گروه از ذغال های صنعتی ، با دمای بیش از 2500 درجه سانتی گراد طی مدت زمان خاصی حرارت می بینند که با این عمل مقدار ناخالصی بیشتری نسبت به گروه های دیگر از ذغال خارج می شود.
برس های کربنی ساخته شده از الکترو گرافیت ها به دلیل استفاده از مواد اولیه خاص و فرایند ساختشان دارای خصوصیاتی همچون تخلیه الکتریکی سریع ، امنیت بسیار بالا در اتصال کوتاه ، مقاومت و هدایت حرارتی خوبی می باشند.
از الکترو کربن گرافیت ها در موتور هایی با جریان مستقیم (Direct current motors) ، موتور های سه فاز با قابلیت سوئیچ شدن جریان الکتریکی ، موتور های محرک قطار (Train drive motors) و لوکوموتیو های برقی (مترو) ، انتقال قدرت به حلقه های لغزشی (اسلیپ رینگ Slipring) ، دستگاه های جوشکاری (Welding machine) و دیگر موتور ها استفاده می شود.
 
گروه صنعتی دایا اولین مرجع تخصصی ذغال های صنعتی در ایران و پیشرو در خدمات صنعتی آنلاین
منبع :گروه صنعتی دایا

گروه صنعتی دایا

اکنون گروه صنعتی دایا با بیش از نیم قرن تجربه صرفا یک تولید کننده نیست ، بلکه برای بهینه سازی ماشین آلات صنعتی بنگاه های اقتصادی کوچک و بزرگ ، خود را ملزم به استفاده از متریال درجه یک بین المللی می داند. شما عزیزان می توانید با مشاوره نیروهای جوان و متخصص گروه صنعتی دایا سفارشات خود را که اعم از انواع ذغال های صنعتی، جاذغالی، اسلیپ رینگ، مکانیکال سیل و ... می باشد را آسوده خاطر تهیه کنید.
عضویت در خبرنامه

آدرس : تهران ، ابتدای خیابان امام خمینی، رو به روی موزه پست ، پاساژ خیام ، طبقه دوم ، پلاک 39

تلفن :   66724997   و  66725077  - 021 

        

 

© تمامی حقوق برای گروه صنعتی دایا محفوظ است. طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
LStuffLoading