slider
dividerمقالاتdividerذغال صنعتی چیست؟
ذغال صنعتی چیست؟

ذغال صنعتی به موادی گفته می شود که برای دو مصرف اصلی، انتقال جریان برق و یا فعالیت های مکانیکی مانند آب بندی کردن، روان کاری کردن و یا عایق حرارتی بودن مورد استفاده قرار می گیرد.
ذغال صنعتی تشکیل شده از کربن – گرافیت و در مواردی رزین یا فلز هایی مانند مسی و نقره می باشد که با توجه به نوع دستگاه و محیط استفاده  از ذغال نوع ترکیبات آن متغیر می باشد.
باید دقت کنیم ذغال صنعتی جزء مهمترین قطعات مورد استفاده در موتور ژنراتور ها می باشد، البته کاربرد زغال صنعتی در اطراف ما بسیار شایع هست همانند لوازم برقی خانگی مثل لباسشویی، سشوار، چرخ گوشت، جارو برقی، آبمیوه گیری که ساده هستند تا موتور های عظیم الجسه ای که برای تبدیل نیروی الکتریکی به حرکتی و بالعکس کار می کنند، از جمله فضاها و دستگاه هایی که در آن ها از زغال استفاده می شود می توان به توربین های بادی و آبی، صنایع فولاد، صنایع نساجی، صنایع تولید کننده مواد غذایی، صنایع بسته بندی، صنعت سیمان و غیره نام برد.
شاید باورش برایتان سخت باشد اما ذغال در خودرو هایمان هم یکی از رکن های اساسی است و در استارت، دینام، شیشه های برقی و اکثر قسمت های اتومبیل زغال صنعتی نقشی حیاتی ایفا می کند. در این مقاله سعی داریم ه طور تخصصی و ریز بینانه تر زغال صنعتی را بررسی کنیم.

 

همانطور که می دانید ذغال صنعتی به دو گروه اصلی ذغال های الکتریکی / زغال برقی و ذغال های مکانیکی تقسیم می شوند.
1- ذغال صنعتی / ذغال برقی:
زغال صنعتی الکتریکی با نام های ذغال برقی ، ذغال گرافیتی ، کربن براشو جاروبک هم شناخته می شود، ذغال صنعتی الکتریکی یکی از اجزائ مهم در موتور ژنراتور های الکتریکی محسوب می شود.
از ماشین های دوار و چرخنده برای تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی و یا برعکس استفاده می شود، عملکدر تمام ماشین های الکتریکی چه موتور و چه ژنراتور با استفاده از جریان مستقیم و یا متناوب، به اصول القای الکترو مغناطیسی بستگی دارد.
مایکل فارادی با کشف اساسی خود در مورد این که یک جسم هادی (رسانای برق) زمانی که در حال عبور جریان الکتریسیته باشد به یک میدان مغناطیسی تبدیل شده و محل تجمع ار های منفی و مثبت می شود و می تواند نیروی محرکه الکتریکی ایجاد کند (EMF) که این امر باعث پیشرفت تکنولوژی و ساخت موتور های چرخشی با استفاده از جریان الکتریکی و میدان مغناطیسی شده است.
برس کرنی، ذغال صنعتی یا ذغال رقی جزء اصلی در انتقال جریان در ماشین و دستگاه های چرخان است، اگرچه آن ها از نظر اندازه، شکل  و ترکیبات فنی نسبت به کلکتور و اسلیپ رینگ متفاوت هستند اما ذغال ها در این گروه عمکلرد اصلی یکسانی را انجام می دهند و آن هم انتقال جریان الکتریکی از قسمت ثابت به قسمت در حال حرکت دستگاه یا بلعکس یک مدار الکتریکی است، برای هدایت جریان به قسمت محرک سیستم از سیم نمی توان استفاده کرد به این علت که سیم به دور خود چرخیده، جدا می شود و دستگاه از حرکت می ایستد، بنابراین با اتصال زغال صنعتی که یک هادی جریان رق اسا ه پوسته کلکتور یا  اسلیپ رینگ انرژی الکتریکی را منتقل می کنیم.
ذغال رقی تنها رسانای الکتریکی غیر فلز می باشد و همین مسئله اعث شده با توجه به نرم تر بودن زغال نسبت به فلزات، در اتصال ذغال با قسمت متحرک ماشین ، کلکتور یا اسلیپ رینگ آسیب نبیند و زغال صنعتی استفاده شده به مرور زمان خورده شده و تمام می شود، که این موضوع ذغال صنعتی الکتریکی را در حوزه لوازم یدکی ماشین آلات قرارداده است.
باید بسیار دقت داشته باشیم که ذغال صنعتی نسبت به نوع کارکد موتور، دور موتور، قدرت موتور و توان بازدهی موتور به نوع های مختلفی تقسیم می شوند که دارای درجه سختی و نرمی، چگالی، ضریب مقاومت و میزان هدایت برق با ترکیبات مختلفی اعم از گرافیت، رزین، مس، نقره و غیره می باشند.
2- ذغال صنعتی مکانیکی
این گروه از ذغال صنعتی ر خلاف گروه شماره 1 برای انتقال جریان الکتریکی مورد استفاده قرار نمی گیرند بلکه برای فعالیت های مکانیکی مانند آببندی کردن مخازن، پمپ ها و سیستم لوله کشی، عایق حرارتی  برای کوره ها و ریل های مذاب و ریخته گری، تیغه ها و پره های گرافیتی پمپ وکیوم، اتصالات و بوش های کربنی، صفحه کلاج و لنت های کربنی و دیگر ماشین آلات و صنایع در نظر گرفته شده اند.
دلایل استفاده از ذغال صنعتی در این گونه صنایع خواص بی نظیر کربن گرافیت است که به صورت مختصر به آنها اشاره می کنیم.
مقاومت شیمیایی ذغال صنعتی:
مقاومت شیمیایی به این معناست که ذغال به دلیل ترکیبات کربن و گرافیتی خود می تواند در محیط های شدید اسید و ازی دوام بیاورد و تجزیه نشوند، البته درجات مختلفی از ذغال برای محیط های گوناگون ساخته شده است که با توجه به شرایط کار مواد مجاور، آن را تعیین و به شکل های متفاوت مورد مصرف قرار می دهند از جمله قطعات ساخته شده با ذغال صنعتی در این زمینه می توان ه سیل های مکانیکی یا آب بند های مکانیکی و همزن های مواد شیمیایی اشاره کرد که در صنایع پتروشیمی، پمپ سازی و آزمایشگاهی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.
روان کنندگی کربن:
زغال صنعتی به دلیل خاصیت سایشی خوب خود و درجات فشردگی مختلفی که از آن در دسترسی است می تواند در محیط های حساس و خشک که قالیت روغن کاری را ندارند نقش روان کننده را ایفا کند و از قطعات ماشین آلات و سیستم های صنعتی محافظت کند.
مقاومت حرارتی بالا:
ذغال صنعتی می تواند حرارت مستقیم بسیار زیادی را تحمل کند به گونه ای که شکل ظاهری خود را از دست ندهد و انبساط در آن در کمترین حالت یاشد.
همین امر باعث شده تا از این مواد برای عایق بندی حرارتی در کوره ها و یا جا به جایی مواد مذاب در صنایع مختلف مانند ذوب آهن و فولاد، کوره های با دمای بسیار بالا، تیغه های پمپ وکیوم و غیره استفاده می شود.
در مجموع ذغال صنعتی به قطعات کربنی مورد استفاده در صنایع مختلف گفته می شود که جزئی مهم و با اهمیت بالا برای ماشین آلات صنعتی و لوازم الکتریکی و مکانیکی به شمار می رود که این قطعه کرنی مصرفی بوده و قابلیت تعویض را داراست، البته در امر انتخاب نوع جنس ذغال صنعتی اید دقت فراوانی کرد تا بازدهی مناسی از سیستم داشته باشیم.
 
گروه صنعتی دایا اولین مرجع تخصصی ذغال های صنعتی در ایران و پیشرو در خدمات صنعتی آنلاین
منبع :www.dayasanat.com

اکنون گروه صنعتی دایا با بیش از نیم قرن تجریه صرفا یک تولید کننده نیست بلکه برای بهینه سازی ماشین آلات صنعتی بنگاه های اقتصادی کوچک و برزگ ، خود را ملزم به استفاده از متریال درجه یک بین المللی می داند. شما عزیزان می توانید با مشاوره نیروهای جوان و متخصص گروه صنعتی دایا سفارشات خود را که اعم از انواع ذغال های صنعتی ، جاذغالی ، اسلیپ رینگ ، مکانیکال سیل و .... را آسوده خاطر تهیه نمایید.

عضویت در خبرنامه

آدرس: تهران، ابتدای خیابان امام خمینی، رو به رو موزه پست، پاساژ خیام طبقه دوم پلاک 39 

 66724997 - 66725077 - 021

© تمامی حقوق برای گروه صنعتی دایا محفوظ است. طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
LStuffLoading