slider
dividerمقالاتdividerجا ذغالی
جا ذغالی

Holder brush، نگهدارنده ذغال، پایه ذغال، جا زغالی، نگهدارنده جاروبک، پایه برس و یا Carbon brush holder نام هایی است که به این قطعه الحاق می شود. اما مرسوم ترین اسم در ایران همان کلمه جا ذغالی یا جا زغالی است که عموم مردم و صنعتگران در عرصه صنعت برق از آن استفاده می کنند. این قطعه در زبان لاتین با عبارت Brush holder شناخته می شود، البته باید توجه کرد این لغت در بخش صنعت برق و الکتریک با جا زغالی ملموس است که معنای واژه به واژه آن نگهدارنده جاروبک یا همان ذغال صنعتی می شود اما برای راحت تر شدن در گفتار عموماً در صنعت برق از کلمه جا ذغالی _ جا زغالی برای اشاره به این قطعه استفاده می شود. دایا صنعت با توجه به سابقه دیرینه خود در امر ساخت جاذغالی و پایه ذغال های صنعتی برای استفاده روی اسلیپ رینگ و کلکتور ها تجربیات خود را برای شما عزیزان به اشتراک می گذارد.

 

جا ذغالی – پایه ذغال

 

صنعت برق به طور کلی به صنعتی گفته می شود که به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم با الکتریسیته مرتبط است، این صنعت به بخش های گوناگونی گروه بندی شده که هر کدام از آن ها تجهیزات و عوامل خاص خود را شامل می شوند اما یکی از مهمترین بخش های صنعت برق، انتقال جریان الکتریکی از یک نقطه به نقطه دیگر است تا بتوان از این انرژی دوست دار محیط زیست استفاده مورد نظر را داشته باشیم.
انرژی برق و الکتریسیته یکی از مهمترین انرژی های کشف شده توسط انسان است چرا که می توان آن را به نوع انرژی های دیگر تبدیل کرد و مورد استفاده قرار دارد، همچنین جا به جایی برق ساده تر از انتقال انرژی های دیگر است و هم کم هزینه تر، به این صورت که هر ماده هادی می تواند این امر را برای ما میسر کند، امروزه مهمترین عامل برای انتقال برق سیم های مسی و آلیاژ های آن هستند که می توانند انرژی را از منبع به مصرف کننده برق انتقال دهند مثل سیم هایی که برای روشنایی به لامپ ها متصل هستند، ولی باید دقت داشته باشیم که این اتصال در فضاهای بدون تحرک امکان پذیر است و در محیط هایی که مصرف کننده جریان برق در حال حرکت است استفاده از سیم امکان پذیر نیست به طور مثال در قطار های شهری (مترو) که با انرژی برق کار می کنند نمی توان با سیم انرژی مورد نیاز قطار را به آن رساند و یا در الکترو موتور ها و یا ژنراتور ها که در حال چرخش هستند این امکان نیست پس برای این کار نیاز به تکنولوژی دیگری داریم و آن هم استفاده از زغال صنعتی الکتریکی و سطح مقابل آن یعنی اسلیپ رینگ، کموتاتور_کلکتور یا ریل های انتقال جریان است.
این تکنولوژی با استفاده از سایش دو جسم رسانا که یک بخش زغال صنعتی و دیگری اسلیپ رینگ، کموتاتور یا خطوط انتقال جریان هستند، برای انتقال و جا به جایی الکتریسیته استفاده می کند.
بسیار واضح است که انتقال جریان در صورتی امکان دارد که این سایش به طور مداوم و یکپارچه باشد و اتصال ذغال با سطح مقابل قطع نشود به همین دلیل ذغال را در محفظه ای قرار می دهند که بتواند آن را بدون لرزش به سمت اسلیپ رینگ یا کموتاتور با فشار ثابت هدایت کند و اتصال را بین آن دو دائماٌ برقرار نگهدارد، این محفظه را در اصطلاح Holder brush، جاذغالی یا پایه ذغال می نامند.
جا ذغالی ها با پیشرفت تکنولوژی و ساخت دستگاه ها و ماشین آلات مختلف دچار تغییرات و تنوع زیادی شده اند و متناسب با سیستم های مختلف برای استفاده بهینه از جاذغالی های خاص خود استفاده می شود.
 

گروه بندی جا ذغالی

 

همانطور که گفته شد انتقال جریان عموماٌ بین زغال صنعتی با سه سطح اسلیپ رینگ، کموتاتور_کلکتور و ریل ها معمول است و به همان نسبت می توان جاذغالی ها را به سه گروه جا ذغالی اسلیپ رینگ، جا ذغالی کموتاتور_کلکتور و جا ذغالی ریل ها (کفشک های ذغالی) تقسیم بندی کرد، ولیکن باید اشاره کرد که جاذغالی ها به همین گروه ها محدود نمی شوند و می توان پایه زغال را بر اساس نوع استفاده در دستگاه و ماشین آلات صنعتی طراحی و تولید نمود.
جا زغالی های ابزاری که در ماشین آلات ابزاری مانند دریل، سنگ فرز، بتن کن و غیره، جا زغالی های شمعی و جا زغالی های فنری و غیره نیز گروه هایی هستند که برای آن ها در نظر گرفته شده و هر کدام از این گروه ها دارای جا ذغالی در انواع و سایز های مختلف هستند که گروه صنعتی دایا می تواند برای انتخاب بهتر به شما مشاوره و راهنمایی ارائه دهد.
 

جا ذغالی در مدل های مختلف

 

1- جاذغالی پایه دار

این نوع از جازغالی ها که برای اتصال زغال با اسلیپ رینگ استفاده می شود دارای پایه هایی است که زغال صنعتی در آن بسته شده و ثابت می شود، پایه ها با استفاده از فنر اتصال بین خود و شاسی جاذغالی، ذغال الکتریکی را به سمت رینگ ها فشار می دهند تا اتصال بین آن ها برقرار شود، این گونه جا زغالی ها در تیپ های محتلف و با سایز های مختلف تولید می شوند که می توان به جاذغالی تک پایه (Type D)، جاذغالی دو پایه (Type DD)، جاذغالی دو پایه با یک فنر (Type DDE)، جا ذغالی دو پایه با محفظه متحرک (Type SK) و غیره اشاره کرد البته می توان این مدل جازغالی را در فرم و حالت های دیگر هم تولید کرد، این مدل جازغالی ها را به دلیل شباهت آن به انبر دست در اصطلاح جاذغالی انبری هم می گویند که دایا صنعت با تولید انواع این جا زغالی ها تجربه دیرینه ای در مورد آن ها به دست آورده است که در اختیار شما عزیزان می گذارد.

 

2- جاذغالی های کشویی پایه دار

 

این گروه از جا ذغالی ها که معمولاٌ برای اتصال ذغال با اسلیپ رینگ استفاده می شوند مانند نوع شماره یک دارای پایه هایی هستند که ذغال درون آن ها قرار می گیرد اما این بار ذغال درون پایه ثابت نمی باشد و پایه ذغال را به سمت رینگ ها فشار نمی دهد بلکه این بار پایه ها ثابت هستند و زغال درون محفظه پایه ها به صورت کشویی و با کمک فنر جا زغالی به سمت رینگ هدایت می شود، این گونه از جا زغالی ها ثبات و استحکام بیشتری دارند و نسبت به گروه قبل محکم تر اند و قدرت بالاتری دارند که در ماشین آلات صنعتی عظیم الجسته معمولاٌ از این جا ذغالی ها استفاده می شود که برای مصرف های مختلف در تیپ های دو پایه کشویی (Type GDD) و تک پایه کشویی (Type GD) ساخته می شود که می توان آن ها را با شاسی های مختلف برای محیط های مختلف مونتاژ و در اختیار متقاضیان قرار دارد.
 
 

3- جازغالی کشویی با فنر

 
جا زغالی های کشویی معمولاٌ برای اتصال سطح زغال صنعتی با کموتاتور_کلکتور طراحی و ساخته می شوند پس با توجه به اهمیت جایگاه قرار گیری ذغال در برابر کموتاتور و پوشش تعداد خاص تیغه های کموتاتور توسط ذغال صنعتی برای انتقال جریان درست به سیم پیچ ها، جاذغالی ها در این گروه از اهمیت ویژه ای برخوردارند و باید در مراحل ساخت بسیار دقت به عمل آورد.
جا ذغالی های کشویی که خود دارای فنر هستند در سه مدل
Type TF که دارای فنر حلزونی قابل کوک می باشند
Type TA که فنر آن به صورت اهرمی عمل می کند
Type TB که همانند مدل دوم می باشد با این تفاوت که تنظیم فشار فنر هم دارد
ساخته می شوند، این گروه از جا ذغالی ها را می توان در دستگاه های مختلف با توجه به شرایط جایگزین یکدیگر قرار دهیم.
 

 

4- جازغالی کشویی بدون فنر

 
منظور از جاذغالی کشویی بدون فنر این نیست که این نوع جا ذغالی نیازی به فنر ندارد بلکه آن ها دارای فنر های جدا از خود می باشند و می توان در صورت لزوم فنر آن ها را تعویض کرد تا فشار مورد نظر برای دستگاه را تامین کنیم، این نوع جازغالی را Type RTR نام گذاری کرده اند که دارای فنر ها در انواع مختلف برای مصرف هستند.
 

5- جازغالی شمعی

 
اسم این گروه از جا زغالی ها بر اساس شباهت آن ها با شمع اتوموبیل ها انتخاب شده است و به طور معمول در این گروه از زغال های گرد (استوانه ای) استفاده می شود، این محفظه های ذغال به همراه خود، فنر برای اتصال ذغال با سطح مقابل ندارند بلکه این بار فنر همراه خود ذغال مونتاژ شده و قابل استفاده است. جاذغالی های شمعی بنا بر نوع استفاده در ابعاد و جنس های مختلف تهیه و تولید می شوند.
 
 
در جاذغالی ها مهترین بخش فنر و محفظه ذغال می باشد چرا که اگر فنر آن ها مرغوب نباشد نمی تواند اتصال زغال را دائم و یکپارچه برقرار کند و محفظه ذغال دارای ابعاد مشخص می باشد باید به طور دقیق طراحی شود تا بتوان مقدار جریان لازم برای انتقال، از ذغال را به راحتی انجام دهیم و اگر این محفظه آسیب ببیند ذغال در جاذغالی گیر کرده و اتصال قطع می شود و باعث آسیب به سیستم خواهد شد، جنس جا زغالی ها از فلز غیر آهن و از آلیاژ مقاوم در برابر خورندگی محیط های با بخارات شیمیایی در نظر گرفته می شود که به طور معمول این آلیاژ ها از ترکیبات فلز برنج، فسفر، برنز و مسی می باشد، ما در دایا صنعت سعی بر آن داریم تا بهترین کیفیت انواع مختلف جاذغالی را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهیم.
 
دایا صنعت تامین کننده ارجح تولید کنندگان موتور الکتریکی در ایران است.
برای موتورهای DC، ژنراتور و آلتناتور ها، موتور های FHP و دستگاه ها و ماشین آلات بزرگ صنعتی ما طیف گسترده ای از هولدر براش ها (سیستم های متریک و امپریال) و همچنین خدمات اختصاصی اعم از (نوسازی، طراحی مجدد، تعویض جاذغالی ها، تعویض قطعات) را ارائه می دهیم.
 
مشخصات جاذغالی های تولید شده توسط دایا صنعت برای انواع سیستم ها و ماشین آلات صنعتی
 
قدرتمند
قالب یا ماشین کاری شده
سیستم های فشار (فنرهای اهرمی یا تسمه ای)
جاذغالی های تک یا دوقلو
ناودانی عایق
بازوی دکمه نگهدارنده زغال
حلقه نگهدارنده جاذغالی و راکر
 می باشد و طریقه ساخت آن ها به شکل زیر است:
 
  • مواد اولیه مورد انتخاب دایا صنعت از آلیاژهای غیر آهنی که خاصیت ضد خوردگی، عبور جریان و غیره را دارند.
  • طرح های سفارشی
  • راه حل های با کیفیت بالا
  • تجهیزات و نرم افزارهای پیشرفته (دستگاه های CNC، دستگاه های صحافی)
  • ریخته گری
  • ماشین کاری EDM_ماشین کاری بر اساس تخلیه الکتریکی
  • ابزار بررسی با دقت بالا (سه بعدی CMM)
  • استانداردهای بین المللی

جاذغالی های تولید شده توسط دایا صنعت در ماشین آلات مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند که یخشی از آن ها را با توجه به شاخه سیستم ها معرفی می کنیم.

جا ذغالی موتور های DC که در

لوکوموتیوهای برقی و دیزلی (موتورهای کششی)
مترو (موتورهای کششی)
اتومبیل های خیابانی (موتورهای کششی)
واگن برقی (موتورهای کششی)
روغن و گاز (حفاری، بالابر، پمپ و موتور لنگر)
استخراج (کشش، بیل، موتور چرخ لودر جلو و کامیون، نوار نقاله)
کارخانه های کاغذ سازی (ماشین آلات کاغذ سازی، سیم پیچ)
متالورژی (کارخانه های نورد، دستگاه های سیم کشی، اکسترودر، دستگاه سیم پیچ)
کارخانه های سیمان (موتور کوره، هواکش، نوار نقاله زمینی یا هوایی)
صنعت پلاستیک (اکسترودرها)
هوافضا (موتورهای کمکی)
لیفتراک (موتور بالابر، موتور کششی)
آسانسور (موتور بالابر)
بنادر و دریایی (موتورهای بالابر برای جرثقیل و جرثقیل دروازه ای، موتورهای پیشرانه، موتورهای روی صفحه) مورد استفاده قرار می گیرد.
 
 جاذغالی ژنراتور و آلترناتور ها در

 

لوکوموتیو های برقی دیزل
صنایع شیمیایی (دینام)
هوافضا (ژنراتور و دینام)
بنادر و دریایی
برق حرارتی معمولی (توربو ژنراتور)
آسیاب بادی (ژنراتور)
نیروگاه های برق آبی (ژنراتور) استفاده می شوند و دایا ذغال مرجع اصلی تعمیر کنندگان و تولید کنندگان ژنراتور در ایران نیز به شمار می رود.
 

گروه دیگری از استفاده کنندگان جاذغالی دایا صنعت برای موتورهای FHP می باشد که کاربرد آن ها در

 

سرو موتور یا موتور های محرک دوار  و یا محرک خطی که برای کنترل خطی یا زاویه ای، موقعیت، سرعت و شتاب استفاده می شوند
موتورهای ماشین آلات
درب و کرکره
صندلی چرخدار برقی
موتورهای موشکی
موتورهای تهویه
دستگاه های فتوکپی
تمیز کننده های استخر
ژنراتورهای تاکو و غیره است.
 
شاخه دیگر موتور و ماشین آلات بزرگ صنعتی می باشد که در اصطلاح عمومی و جهانی آن ها را GROUNDING می شناسیم، بخشی از این ماشین آلات به شرح ذیل می باشند:
 
لوکوموتیو های برقی
لوکوموتیو های برقی دیزل
آسیاب بادی (ژنراتور، حفاظت در برابر موج)
نیروگاه های برق آبی
ماشین آلات بسته بندی
بنادر و دریایی که تاور و جرثقیل ها و ماشین آلات دیگر می باشد.
 
جاذغالی موتور های القایی یا نامتقارن_ ASYNCHRONOUS که کاربرد آن ها در کارخانه های کاغذ سازی، کارخانه های سیمان در دستگاه های آسیاب و غیره است مورد استفاده قرار می گیرد.
 
شاخه پایانی جاذغالی های مورد استفاده برای انتقال جریان برق و سیگنال است که به اصطلاح آن ها را دوقلو می نامیم و در صنایعی همچون آسیاب بادی (موتور گام، موتور خمیازه)
متالورژی (آنیلرها، خطوط درمان الکترولیتی، فینیشر مانند موتور ماشین و موتور سیکلت)
بسته بندی (جمع آوری اطلاعات از خطوط تولید)
آسانسور (بخش لئونارد) مورد استفاده قرار می گیرند.

دایا صنعت یا دایا ذغال مرجع اصلی تولید کنندگان و تعمیر کنندگان موتور های DC، ژنراتورها، موتور های FHP و غیره در خاورمیانه می باشد.

 
گروه صنعتی دایا اولین مرجع تخصصی ذغال های صنعتی در ایران و پیشرو در خدمات صنعتی آنلاین
منبع :www.dayasanat.com

اکنون گروه صنعتی دایا با بیش از نیم قرن تجریه صرفا یک تولید کننده نیست بلکه برای بهینه سازی ماشین آلات صنعتی بنگاه های اقتصادی کوچک و برزگ ، خود را ملزم به استفاده از متریال درجه یک بین المللی می داند. شما عزیزان می توانید با مشاوره نیروهای جوان و متخصص گروه صنعتی دایا سفارشات خود را که اعم از انواع ذغال های صنعتی ، جاذغالی ، اسلیپ رینگ ، مکانیکال سیل و .... را آسوده خاطر تهیه نمایید.

عضویت در خبرنامه

آدرس: تهران، ابتدای خیابان امام خمینی، رو به رو موزه پست، پاساژ خیام طبقه دوم پلاک 39 

 66724997 - 66725077 - 021

© تمامی حقوق برای گروه صنعتی دایا محفوظ است. طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
LStuffLoading