slider
dividerمقالاتdividerجا ذغالی انبری و نکات مهم
جا ذغالی انبری و نکات مهم

بسیار مشخص است که این نوع نام گذاری به دلیل شباهات ظاهری این نوع از جا ذغالی – پایه ذغال به انبر یا انبر دست اتفاق افتاده است، جا ذغالی انبری مرسوم ترین مذل از نگهدارنده ذغال ها می باشد که برای انتقال نیرو به روتور و عبور جریان برق از طریق ذغال صنعتی به اسلیپ رینگ از آن استفاده می شود. جا ذغالی انبری که در دنیای صنعت برق با نام single and double brush holders شناخته می شود و دارای انواع مختلف است و در تیپ های مختلف ساخته می شود که هر کدام برای محیط و فضاهای مختلف قابل استفاده هستند

نکات مهم جا ذغالی انبری
 
جا زغالی انبری در محیط ها و سیستم هایی که قسمت انتقال نیرو از طریق اسلیپ رینگ را داشته باشیم قابل استفاده است، به معنی ساده تر جا زغالی انبری بر روی اسلیپ رینگ نصب می شود و از جمله پایه ذغال هایی هست که زغال صنعتی روی آن وصل شده و ثابت می ماند و عمل هدایت و فشار ذغال برای مماس شدن روی اسلیپ رینگ توسط پایه های جا زغالی صورت می گیرد.
پایه های جا زغالی انبری توسط فنر به بدنه آن متصل شده است و فشار لازم برای برقراری اتصال ذغال صنعتی و اسلیپ رینگ را تامین می کند.

جنس جا زغالی انبری

 

اجزای اصلی تشکیل دهنده جا زغالی انبری، شاسی یا بدنه آن و پایه ها می باشد که از جنس فلز برنج ساخته می شوند، این نوع فلز که از ترکیب مس و روی به دست می آید قابلیت ضد خورندگی و مقاومت در برابر حرارت و استحکام قابل قبولی را دارد و همچنین جزء فلزهای با رسانایی خوب هم هست که همین ویژگی برای عبور جریان الکتریکی در سیستم کمک می کند.
 
علاوه بر این فنر های متصل به پایه ها از جنس فلز استیل مقاوم ساخته می شود که در مدت زمان طولانی فعالیت و مجاورت با جریان برق و تولید حرارت حالت خود را از دست ندهد و فشار لازم برای ذغال صنعتی کاهش پیدا نکند، همچنین در جا زغالی انبری از سیم یا تسمه مسی برای اتصال ذغال به ترمینال انتقال جریان برق استفاده می کنند تا از افت جریان الکتریکی جلوگیری شود. دقت داشته باشید در این نوع جا زغالی ها از زغال های بدون سیم استفاده می شود.
دایا صنعت برای تولید انواع جا زغالی های صنعتی با توجه به تجربه چند دهه ای خود، از بهترین مواد اولیه استفاده می کند.

 

 

جا زغالی های انبری دارای مدل و تیپ های مختلفی است:

 
1- جازغالی انبری مدل دو بازو  TYPE DD
 
در این نوع از دو پایه برای نگهداری دو عدد زغال صنعتی و اتصال آن به یک رینگ در مجموعه اسلیپ رینگ استفاده شده و هر کدام از پایه ها توسط فنری جداگانه به بدنه جازغالی متصل شده است، پایه های نگهداری ذغال این نوع جازغالی ها می تواند سایز های مختلف برای ابعاد ذغال و همین طور طول بازو ساخته شود و شاسی یا بدنه جازغالی می تواند در ابعاد قطر شفت متفاوت تولید شود
 
2- جازغالی انبری مدل تک بازو TYPE D
 
تمام مشخصات این مدل همانند مدل دو بازو است تنها با این تفاوت که جازغالی تک بازو دارای شاسی، فقط یک بازو و یک فنر می باشد و می تواند تعداد یک عدد زغال صنعتی را به رینگ مورد نظر متصل کند.
 
3- جازغالی انبری مدل دوبازه تک فنره TYPE DDE
 
در این تیپ جازغالی انبری ، بازو ها توسط یک فنر به هم متصل شده اند و خبری از اتصال فنر به بدنه جازغالی نیست، با این روش فشار وارده بر روی ذغال ها کاملاً برابر بوده و متناسب است.
 
4- جازغالی انبری با ذغال متحرک TYPE SK
 
جازغالی ها با تیپ SK هم دارا دو بازو برای نگهداری از ذغال صنعتی و دو فنر متصل به بدنه جازغالی هستند اما مهترین تفاوت آن ها این است که ذغال ها به قسمتی از بازو پیچ می شوند و می توانند به چپ و راست حرکت محدودی داشته باشند، این نوع جازغالی انبری در سیستم هایی که دارای لرزش و تکان های شدید هستند مورد استفاده قرار می گیرند تا از آسیب به اسلیپ رینگ و ذغال جلوگیری شود.
زغال های صنعتی مورد استفاده در این جازغالی ها دارای شیار و سوراخ های رزوه دار هستند تا پیچ ها درون آن ها محکم شوند، این ذغال ها با دستگاه های برش و تراش خاصی تولید و ساخته می شوند.
 
5- جازغالی انبری بدون جای شفت TYPE DDF
 
تفاوت اصلی این مدل با مدل های دیگر در بدنه و شاسی آن است چرا که بدنه آن دارای جایی برای قرار گیری روی میله ضفت عایق نیست بلکه تنها با یک پیچ و مهره به محل قرار گیری خود متصل و محکم می شود. از این نوع جازغالی انبری در ضاهای خاص که محیط کار ک.چک است استفاده می شود.
 
 

 

سرویس و نگهداری جازغالی انبری

 
برای جلوگیری از آسیب های جدی اسلیپ رینگ و جازغالی ها باید به صورت دوره ای قسمت برقی سیستم باز بینی و سرویس شود که از جمله آن ها جازغالی ها هستند، این نگهدارنده های ذغال صنعتی به دلیل آن که جنس بدنه و پایه هایی ذسانا دارند باید توسط شفت های عایق مهار شوند چراکه در غیر این صورت به بدنه دستگاه اتصال پیدا می کنند و دستگاه برق دار می شود که می تواند به کاربر آسیب بزند و موجب برق گرفتگی شود، بعد از مدت زمان استفاده از جازغالی باید فشار فنر آن را اندازه گیری کرد و در صورت کم شدن و یا آسیب به فنر ها آن را تعویض کنیم تا پایداری اتصال ذغال به اسلیپ رینگ از بین نرود، همچنین کثیفی و جرم های موجود در پرچ ها و قسمت های متحرک جازغالی از بین ببریم تا روان بودن کار فنر مختل نشود.
 
زمان نصب جازغالی انبری روی شفت عایق باید دقت داشته باشیم که سایز شفت را درست در نظر بگیریم و از محکم کردن بیش از اندازه جازغالی بپرهیزیم چرا که باعث ایجاد آسیب و ترک خوردن در قسمت شاسی جازغالی خواهد شد.
در زمان مناسب ذغال ها را تعویض می کنیم تا از برخورد پایه جازغالی با رینگ جلوگیری شود، در غیر این صورت پایه جازغالی ساییده شده و دیگر کار آمد نیست، باید تعویض شود همینطور اسلیپ رینگ خورده شده و تخریب می شود، در نتیجه هزینه های زیادی ایجاد می شود.
 

• روش اندازه گیری جازغالی انبری

 
برای پیدا کردن جازغالی انبری مناسب باید ابتدا اندازه ابعاد ذغال قابل استفاده در آن را بداینم و بعد طول بازوی جازغالی چراکه برای قرار گرفتن ذغال در جای مناسب و اتصال کامل با اسلیپ رینگ اندازه طول پایه جازغالی بسیار مهم است و در آخر اندازه شفت نگهدارنده جا زغالی دارای اهمیت است، به همین صورت جازغالی های انبری نام گذاری می شوند.
 
 
 
 
 
گروه صنعتی دایا اولین مرجع تخصصی ذغال های صنعتی در ایران و پیشرو در خدمات صنعتی آنلاین
 
منبع :www.dayasanat.com

اکنون گروه صنعتی دایا با بیش از نیم قرن تجریه صرفا یک تولید کننده نیست بلکه برای بهینه سازی ماشین آلات صنعتی بنگاه های اقتصادی کوچک و برزگ ، خود را ملزم به استفاده از متریال درجه یک بین المللی می داند. شما عزیزان می توانید با مشاوره نیروهای جوان و متخصص گروه صنعتی دایا سفارشات خود را که اعم از انواع ذغال های صنعتی ، جاذغالی ، اسلیپ رینگ ، مکانیکال سیل و .... را آسوده خاطر تهیه نمایید.

عضویت در خبرنامه

آدرس: تهران، ابتدای خیابان امام خمینی، رو به رو موزه پست، پاساژ خیام طبقه دوم پلاک 39 

 66724997 - 66725077 - 021

© تمامی حقوق برای گروه صنعتی دایا محفوظ است. طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
LStuffLoading