slider
dividerمقالاتdividerاهمیت نوع جنس ذغال صنعتی
اهمیت نوع جنس ذغال صنعتی

یکی از مهمترین عوامل در توانایی و قدرت دستگاه و ماشین آلات برقی، مقدار توانایی آن در تبدیل انرژی الکتریکی به حرکت است که این عمل معمولاً با استفاده از آرمیچر انجام می شود، به این صورت که ذغال صنعتی انرژی برق را به سیم پیچ های آرمیچر انتقال می دهد و آن ها با استفاده از میدان مغناطیسی ایجاد شده توان مورد نیاز دستگاه را ایجاد می کنند، نکته اینجاست که ذغال برقی وظیفه انتقال جریان برق به روتور و سیم پیچ را دارد یا انتقال برق روی اسلیپ رینگ توسط ذغال صنعتی برقی انجام می شود و ما می دانیم هر دستگاه میزان توان متفاوتی با دستگاه دیگر دارد و برای رسیدن به توان مورد نظر دستگاه باید مقدار جریان برق متفاوتی را به سیم پیچ ها انتقال دهیم به همین دلیل آلیاژ های متفاوتی از زغال صنعتی ساخته شده که این امر را درون آسیب به سیستم و قطعات مجاور انجام دهد.

 

 

نوع جنس ذغال الکتریکی - Carbon Brush material

 

تکامل انواع جنس ذغال صنعتی

 

در موتور های الکتریکی ابتدایی که توسط توماس ادیسون اختراع شد مرسوم به موتور های DC که برق غیر متناوب در آن ها مصرف می شد برای انتقال جریان به روتور از رشته های مسی کوبیده شده بر روی یک پایه استفاده می شد که این پایه مماس با کموتاتور قرار می گرفت و برق را به سیم پیچ ها انتقال می داد اما مشکلی که به مرور زمان پیش آمد این بود که رشته های مسی بدنه کموتاتور را می ساییدد و از بین می بردند که شامل هزینه های زیادی برای رفع عیب آن صرف می شد، بنابراین به جای رشته های مسی برای اتصال و عبور جریان برق از گرافیت استفاده کردند.


گرافیت و کربن تنها ماده غیر فلزی است که توانایی انتقال الکترون ها را دارد و در اصطلاح رسانا است همچنین این ماده تحمل دمای بسیار بالایی دارد و البته خاصیت لغزشی و سایشی کربن و گرافیت بسیار مطلوب است و با استفاده از ذغال در سیستم برق رسانی دستگاه از خوردگی قطعات دیگر و آسیب به آن ها جلوگیری می شود.


با پیشرفت ماشین آلات صنعتی و استفاده های مختلف از موتور های الکتریکی در صنعت سیستم برقی آن ها نیز تغییراتی پیدا کرد و برای انتقال جریان های مختلف از ذغال صنعتی با گرید و درجه های مختلفی استفاده می شود. کارخانه های تولیدی ذغال صنعتی این مواد را در درجه های فشردگی، سختی، شکنندگی، اصطکاکی و درصد های مختلف آلیاژ فلز و گرافیت تولید می کنند، آن ها برای بالا بردن توانایی عبور جریان در ذغال، کربن گرافیت را با درصد های مختلف از فلز های مختلف ترکیب و مخلوط می کنند که این درجات (grade) و درصد های مختلف بنا به نیاز دستگاه مورد استفاده قرار می گیرند.

 

اهمیت نوع جنس کربن براش ها

 

 

چرا باید به نوع جنس مواد اولیه در ذغال صنعتی (carbon brush) دقت کنیم ؟

 

ابتدا باید بدانیم ذغال صنعتی از ترکیب کربن (Carbon) و گرافیت (Graphite) با فلز (Metal) یا رزین های خاص (Resin) تولید می شود.شرکت های محدودی در تولید مواد اولیه کربن براش ها پیشگام هستند که این مواد را در گروه های مختلف و با خصوصیات متفاوت ارائه    می دهند که می توان در این عرصه به شرکت های sgl ، mega، mersen ، morgan و غیره اشاره کرد.

تعیین نوع ذغال صنعتی برای استفاده در سیستم برق رسانی ماشین های صنعتی و خصوصی کاملا وابسته به مشخصات فنی دستگاه  می باشد و کربن براش ها از این رو دارای ویژگی های متفاوتی طبق فهرست زیر می باشند.
 
1- مقاومت الکتریکی که با واحد اهم (ohm) اندازه گیری می شود.
2- تراکم (Density) یا میزان فشردگی مواد تشکیل دهنده ذغال های صنعتی که به صورت گرم بر سانتی متر مکعب (g/cm^3) محاسبه   می شود.
3- مقدار سختی راکول (Racvel) که در هنگام تولید مواد اولیه در آزمایشگاه محاسبه می شود.
4- بیشترین مقدار بار الکتریکی مداوم یا بالاترین آمپر (A) عبوری از کربن براش ها.
5- سرعت حرکت سطح مقابل  ذغال صنعتی.
6- میزان افت ولتاژ.
7- ضریب اصطکاک ذغال صنعتی.
8- مقدار فلز ترکیب شده در ذغال های صنعتی (Metal Graphite)که به صورت درصد نشان داده می شود.
 
 
با توجه به این خصوصیات ذغال های صنعتی، کربن براش ها (Carbon Brushes) به گروه های مختلفی تقسیم می شوند.
 
به دلیل استفاده نامناسب از کربن براش ها برای دستگاه های متفاوت موجب پایین آمدن راندمان کار ماشین آلات صنعتی ، خصوصی ، لوازم خانگی برقی و .... می شود و قدرت خروجی دستگاه را کم می کند ، همچنین دقت نکردن در نوع جنس ذغال های صنعتی باعث آسیب های جدی به اجزاء دیگر دستگاه ها می شود.
 
به طور مثال استفاده از ذغال صنعتی نامرغوب باعث آمپر کشیدن سیستم برق رسانی دستگاه شده و ایجاد حرارت می کند و همچنین آسیب های جدی به کموتاتور یا اسلیپ رینگ (Slipring - commutator) ، جاذغالی ( Holder Brushes ) و میله های شفت عایق داخلی دستگاه می شود که هزینه های تعمیر بسیار زیادی را در بر دارد.
ما در گروه صنعتی دایا بر آنیم که در انتخاب بهترین نوع جنس ذغال های صنعتی سازگار با انواع دستگاه ها ، مشاور و تولید کننده برتر باشیم تا بتوانیم به بالا بردن عمر مفید ماشین آلات صنعتی شما کمک کنیم.
 
 
 
 
گروه صنعتی دایا اولین مرجع تخصصی ذغال های صنعتی در ایران و پیشرو در خدمات صنعتی آنلاین
منبع :www.dayasanat.com

گروه صنعتی دایا

اکنون گروه صنعتی دایا با بیش از نیم قرن تجریه صرفا یک تولید کننده نیست ، بلکه برای بهینه سازی ماشین آلات صنعتی بنگاه های اقتصادی کوچک و بزرگ ، خود را ملزم به استفاده از متریال درجه یک بین المللی می داند. شما عزیزان می توانید با مشاوره نیروهای جوان و متخصص گروه صنعتی دایا سفارشات خود را که اعم از انواع ذغال های صنعتی، جاذغالی، اسلیپ رینگ، مکانیکال سیل و ... می باشد را آسوده خاطر تهیه کنید.
عضویت در خبرنامه

آدرس : تهران ، ابتدای خیابان امام خمینی، رو به روی موزه پست ، پاساژ خیام ، طبقه دوم ، پلاک 39

تلفن :   66724997   و  66725077  - 021 

        

 

© تمامی حقوق برای گروه صنعتی دایا محفوظ است. طراحی شده توسط طراحی سایت داتک
LStuffLoading